06.12.2024
Поради батькам: харчування дітей під час дистанційки
У ситуації, коли діти перебувають на дистанційному навчанні, батькам слід приділяти особливу увагу організації їх харчування. В таких умовах діти проводять тривалий час вдома, нерідко без батьківського контролю.
Режим – одна з найважливіших складових у харчуванні дітей та підлітків. Протягом дня дітям та підліткам шкільного віку необхідно три стандартні прийоми їжі плюс один-два перекуси.
Харчові продукти для обов’язкового споживання
Під час кожного прийому їжі діти шкільного віку мають споживати різноманітні овочі (крім картоплі), зокрема, свіжі, приготовлені, морожені або консервовані без значного вмісту солі. Кількість овочів має дорівнювати 100 г на кожен основний прийом їжі тричі на день.
Аналогічну кількість фруктів і ягід (100 г) слід передбачити для школярів під час основних прийомів їжі або перекусів. Крім свіжих сезонних фруктів меню може включати морожені, консервовані фрукти і ягоди без додавання великої кількості цукру, а також сушені ягоди з фруктами.
Щоденне меню дітей всіх вікових груп має включати цільнозернові продукти (каші, цільнозерновий хліб, макаронні вироби) а також бобові. Загальна кількість становить 150 г для молодшого шкільного віку і 200 г – для старшого.
Для забезпечення фізіологічного росту та розвитку організму у дитячому і підлітковому віці слід щоденно споживати три порції молочних продуктів, одне куряче яйце, два-три рази на тиждень – рибу (бажано жирні морські сорти), два-три рази на тиждень – м’ясо птиці, один-два рази на тиждень – червоне м’ясо.
Їжу дитині слід приготувати заздалегідь і залишити в контейнерах на потрібну кількість їжі – за умови, що дитина зможе самостійно розігріти їжу. Якщо малеча цього зробити не може, необхідно гарячі страви помістити в термоси, термокухлі (суп, кашу та ін.).
Потрібно заздалегідь проекспериментувати з термосом, наскільки добре він тримає тепло (страва через 3-4 години має бути теплою, але не гарячою). Якщо термокухоль або термос дуже добре зберігає температуру, в нього слід поміщати страву, температура якої не більше 50–60 °С. У звичайні контейнери покладіть очищені овочі, салати, які не вимагають розігріву та готові до вживання.
Питний режим
Потреба школяра у рідині має забезпечуватися чистою питною водою. Вода має бути постійно доступною протягом навчального дня та особливо під час фізичної активності. Дитині необхідно залишати бутильовану або кип’ячену воду.
Необхідна кількість рідини для дітей та підлітків передусім зумовлена відчуттям спраги. Більша кількість рідини потрібна у разі значних і тривалих фізичних навантажень.
Гарячі напої (чай, какао) мають споживатися в помірній кількості, бажано без доданого цукру. Фруктовий сік необхідно залишити у фабричній упаковці (порційний, щоб уникнути її надмірного споживання – до однієї склянки (200 мл) на день).
Перекуси
Перекуси на день слід обговорити з дитиною заздалегідь. Слід передбачити певний перелік корисних харчових продуктів, які школярі можуть швидко знайти і спожити без спеціального приготування. Найкращими варіантами можуть бути овочі (наприклад, морквяні палички), фрукти, сушені фрукти і ягоди, горіхи та насіння, цільнозернові крекери тощо.
Солодощі
Цукерки, шоколад, кондитерські вироби треба залишати дитині в обмеженій кількості. У вільному доступі можуть бути фрукти та очищені овочі, питна вода. ВООЗ та національні професійні лікарські асоціації рекомендують обмежити споживання цукру: до 25 г на день. Загалом, десерти, які споживають діти і підлітки, слід обмежити. Їхня кількість має бути меншою за 10% загальної добової калорійності.
Сіль
Необхідно враховувати, що діти молодшого шкільного віку мають споживати менше трьох грамів солі, а школярі старших вікових груп не більше п’яти грамів на день. Слід усвідомлювати, що основна кількість солі споживається у складі перероблених харчових продуктів: хлібу, оброблених м’ясних виробів, снеків, сиру, консервів, соусів.
Звичайно, організація правильного харчування школяра під час дистанційного навчання багато в чому залежить від прихильності всієї родини до здорового харчування. Слід враховувати, що фізичне навантаження у період дистанційного навчання значно знижується, і його необхідно компенсувати зарядкою, прогулянкою, фізичними вправами на свіжому повітрі.
04.12.2024
❄️ Зима — час, коли віруси активізуються, а ми потребуємо додаткового захисту. З початку епідсезону 2024/2025 на ГРВІ, грип та COVID-19 вже перехворіло 941 629 людей. Саме тому медичні маски залишаються важливим засобом, щоб захистити себе та оточуючих від грипу, ГРВІ та COVID-19.
Маска зменшує ризик передачі вірусів повітряно-крапельним шляхом, особливо в місцях, де важко дотримуватися дистанції. Вона не тільки допомагає захиститися вам, але й знижує шанси заразити інших, навіть якщо ви самі не відчуваєте симптомів.
Носіння маски — це проста, але важлива дія, яка допомагає зберегти здоров’я всіх нас. Дбайте про себе і своїх близьких! 😷
Коли варто носити маску:
➦ Якщо у вас є симптоми застуди, ви кашляєте і не можете залишатися вдома.
➦ Якщо ви хворі на застуду або маєте підозру на інфекцію, що передається повітряно-крапельним шляхом — маска допоможе зменшити поширення вірусів.
➦ Якщо ви доглядаєте за хворим на ГРВІ, COVID-19 чи грип.
➦ Якщо ви здорові, але перебуваєте в місцях з великою кількістю людей, щоб додатково захиститися.
➦ Якщо ви медичний працівник і оглядаєте пацієнтів з респіраторними симптомами або проводите процедури, які вимагають стерильності, щоб захистити пацієнта від інфекцій.
Розпочинаємо серію дописів про користь сезонних овочів! 🥬
31.10.2024
Сьогодні поговоримо про буряк. Він не лише додає яскравих кольорів нашим стравам, але й містить корисні речовини, які мають численні переваги для здоров’я – від підтримки серцево-судинної системи до покращення травлення. 🤍
То що ж такого корисного містить буряк?
🔎 Вітаміни:
☛ Вітамін С (аскорбінова кислота) – зміцнює імунну систему, підтримує здоров’я слизових оболонок і шкіри.
☛ Вітамін В9 (фолієва кислота) – важливий для утворення клітин крові, запобігання анемії, а також обов’язковий для нормального розвитку нервової системи плода під час вагітності.
☛ Вітамін В6 (піридоксин) – необхідний для утворення клітин крові, оптимального функціонування мозку, підтримки обміну речовин тощо.
☛ Вітамін А у формі бета-каротину, який підтримує здоров’я органу зору, шкіри та слизових оболонок.
🔎 Мікроелементи:
☛ Калій – регулює водно-сольовий баланс, підтримує здоров’я серця, сприяє забезпеченню нормального серцевого ритму та артеріального тиску та допомагає нормальній роботі м’язів.
☛ Магній – важливий для нервової системи, регулює роботу м’язів і серця, бере участь у процесах синтезу білків та вироблення енергії.
☛ Залізо – сприяє утворенню гемоглобіну, що необхідно для транспортування кисню в крові, і допомагає запобігти анемії, пов’язаної з його дефіцитом.
☛ Кальцій – необхідний для здоров’я кісток і зубів, бере участь у скороченні м’язів та передачі нервових імпульсів.
☛ Марганець – важливий для утворення сполучної тканини, регулює рівень глюкози та бере участь у метаболізмі жирів і вуглеводів.
☛ Мідь – допомагає у засвоєнні заліза, важлива для формування кісткової тканини та нервових волокон.
🔎 Інші корисні компоненти:
☛ Бетаїн – підтримує роботу печінки, допомагає у регулюванні метаболізму та захищає від серцево-судинних захворювань.
☛ Антоціани – антиоксиданти, що захищають клітини від окислювального стресу та пошкодження вільними радикалами.
Нагадуємо базові речі про гепатит А.
👉 Гепатит А – захворювання брудних рук.
Це вірусне захворювання, яке вражає печінку і може мати як легкий, так і важкий перебіг. Передається через брудні руки, а також вживання забруднених харчів або води.
👉 Симптоми гепатиту А можуть включати жовтяницю, головний біль, слабкість, діарею та нудоту.
Як уберегтися від гепатиту А?
☛ Мийте руки водою з милом щонайменше протягом 20 секунд.
☛ Завжди мийте руки перед приготуванням/споживанням їжі та після вбиральні.
☛ Мийте овочі та фрукти чистою водою перед тим, як їх споживати.
☛ Якщо не впевнені, що вода з-під крана або з криниці безпечна, – використовуйте для пиття, приготування їжі та миття овочів і фруктів лише бутильовану або кип’ячену воду.
☛ Дотримуйтесь рекомендацій з офіційних джерел щодо безпеки води у вашому регіоні.
“Що робити, якщо в дитини, яка відвідує заклад освіти, виявили кір?”
Пам’ятка
Листівка КІР швидкий і небезпечний
КІР
Головні правила перебування у зоні радіаційної аварії (якщо ваш населений пункт не підлягатиме евакуації):
✅ Підготуйте тижневий запас води (питної та технічної), їжі та запас необхідних ліків.
✅ Ущільніть вікна та двері. Закрийте вентиляційні отвори.
✅ Перебувайте в максимально ізольованому приміщенні якомога далі від вікон.
✅ Увімкніть телевізор або радіо та слідкуйте за офіційними повідомленнями влади.
✅ Залишайтесь в приміщенні та зберігайте спокій.
УВАГА!
🚫 Не покидайте приміщення до офіційного дозволу органів влади.
🚫 Не вживайте калій йодид, якщо не було відповідних рекомендацій для вашого населеного пункту.
🚫 Пам’ятайте, що вода з централізованих джерел може бути небезпечною (про що буде повідомлено додатково).
https://moz.gov.ua
ПОЛІОМІЄЛІТ (ГОСТРИЙ В’ЯЛИЙ ПАРАЛІЧ)
Особливо важливими є профілактичні щеплення від поліомієліту, адже ця небезпечна хвороба у 2021 році повернулася до України.
Що таке поліомієліт?
Це високоінфекційне захворювання, яке спричиняє поліовірус. У близько 0,5% випадків поліовірус переміщується з кишківника і вражає центральну нервову систему, що призводить до розвитку в’ялого паралічу, часто невиліковного.
Як передається поліомієліт?
Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, заражені їжу та воду.
Найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до п’яти років.
Якими є симптоми поліомієліту?
Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом триває від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт.
У 70% випадків захворювання має безсимптомний перебіг. Але його носій становить небезпеку для інших людей зі слабшим імунітетом.
У 25% випадків поліо має симптоми, що нагадують грип (гарячка, головний біль, нудота, біль у животі).
Поліовірус спричиняє рухові розлади: біль в уражених м’язах, повний параліч, що може розвинутися за кілька годин.
Які ускладнення може зумовити поліомієліт?
Невиліковний параліч є одним з найважчих ускладнень. Він може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. У разі одужанні після поліомієліту функції вражених недугою нервів і м’язів не відновлюються.
Тому вкрай важливо пам’ятати про захист від поліомієліту!
Ліків проти поліо не існує. Єдиним ефективним захистом від хвороби є вакцинація.
В Україні вакцинація проти поліомієліту є в переліку обов’язкових гарантованих державою щеплень, які можна зробити у комунальних закладах безоплатно відповідно до Календаря щеплень за таким розкладом:
у 2 місяці — 1 доза;
у 4 місяці — 2 доза;
у 6 місяців — 3 доза;
у 18 місяців — 4 доза;
у 6 років — 5 доза;
у 14 років — 6 доза.
Вакцини, що застосовують державні й приватні клініки, зареєстровані, сертифіковані й дозволені для використання в Україні.
Що робити, якщо дитина пропустила чи не робила щеплення взагалі?
Неодмінно надолужити! Якщо графік порушено, вакцинуватися можна проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Головне — стежити за дотриманням інтервалів введення доз, щоб досягти максимальної ефективності. Оновлений графік щеплень можна скласти із сімейним лікарем.
Пам’ятайте!
Вакцинація не потребує підготовки чи змін у способі життя.
Якщо у вашої дитини є хронічні захворювання — це не протипоказання до щеплення! Навпаки: діти з хронічними недугами більш уразливі, тому потребують захисту передусім.
https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/inshi-infekciyni-zakhvoryuvannya/poliomielit-gvp
Організації харчування у закладах освіти
Вітряна віспа або вітрянка
Гостре інфекційне захворювання, широко поширене, уражає дітей у віці від 6 місяців до 10 років. Є й винятки, коли хвороба уражає людей старшого віку. Шляхи передачі інфекції: повітряно-крапельний від хворої людини.
Інкубаційний період: Цей термін може становити 7-21 день, але її симптоми ніколи не з’являються раніше тижня і пізніше трьох тижнів від моменту інфікування. Небезпека для оточення від хворої людини зникає через 7-10 днів від появи перших ознак.
Симптоми вітряної віспи:
- підвищення температури тіла до критичних значень;
- сильна слабкість, постійна сонливість;
- головні болі, що з’являються з певною періодичністю і не зникають
- завдяки болезаспокійливим препаратам.
Елементи висипання змінюють один одного:
1. Плями. Це невеликі рожеві цятки від 2 до 4 мм в діаметрі.
2. Папули. Вони виникають через кілька годин на місці плям, що нагадують по виду укуси комах.
3. Везикули. Такі оточені <обідком> червоного кольору. Всередині знаходиться прозора рідина, яка незабаром каламутніє.
4. Виразки. Вони утворюються на місці бульбашок, що лопнули і досить швидко покриваються кірками. Шкіра заживає і кірочки відпадають протягом двох-трьох тижнів.Хвороба має хвилеподібний перебіг, тому висипання можуть періодично з’являтися і зникати.
Лікування і профілактика вітрянки
1. Обробляти шкіру проти сверблячки і висипу при вітрянці слабким розчином <зеленки>. Робиться це крапково, змащуючи кожен пухирець, але якщо висипання занадто рясні і злиті, то можна мазати суцільно.
2. Антигістамінні препарати за призначенням лікаря.
3. Змащувати слизову ротової порожнини маслом обліпихи, хлорофіліпту
4. При значному підвищенні температурі тіла призначаються жарознижувальні засоби – Парацетамол, Нурофен. Приймати душ або ванну можна тільки після зникнення всіх бульбашок і кірочок, або коли вони підсохнуть. Прогулянки на вулиці дозволяються тільки через 10 днів від початку висипань.
Ускладнення вітряної віспи:
- Вітрянковий енцефаліт (ураження мозку)
- Вітрянкова пневмонія
5 речей про коронавірус, які по-трібно знати батькам – МОН та МОЗ дають роз’яснення
ПЕРШЕ. Інфекція передається переважно повітряно-крапельним шляхом від зараженої людини або через дотик до забруднених поверхонь.
ЩО РОБИТИ: Читати далі